Vai radošu biznesu ir vajadzīgs nokārtot arī officiāli?

Man šobrīd ir 17, nākammēness paliek 18. Palēnām sāku uzsākt savu radošo biznesu. Apgleznoju kreklus un vēl šo to. Vēlos uzzināt vai man savu biznesu būtu vajadzīgs pieteikt arī officiāli, vai arī es varu strādāt pati sev, bez nekādiem papīriem, nodokļa maksājumiem u.c. Vienkārši pieņemot cilvēku pasūtījumus un nododot no rokas rokā vai arī sūtot caur pastu. Kā būtu labāk? Kādi tam ir plusi un mīnusi?

no_matter (2015-08-27 14:16)      Ja vēlies to pārdot kā pakalpojumu/preci (nevis draugiem, radiem, paziņām), tad noteikti oficiāli. Pirmkārt, jo tā paredz likumdošana un kādā brīdi par Tevi var sākt interesēties. Otrkārt, domāju, ka svešs cilvēks Tev vairāk uzticēsies, ja būsi oficiāli reģistrējusies. Nav nekādas nozīmes radošs vai nē(ir gan atsevišķas grupas, kur tiek piemēroti citi nodokļi), turklāt, kas tad vispār ir radošs vai neradošs.

no_matter (2015-08-27 14:24)      Un kā ar mācību firmu, tas Tev neder?

joens (2015-08-27 14:26)      Kamēr vēl nav piegriezts - pašnodarbinātais mikrouzņēmējs. Dodies uz tuvāko VID nodaļu (Rīgā tagad gan uz centrālo "mauzoleju" pie Mežaparka) un tur uz vietas visu varēsi sakārtot, arī tur gadās, ja ne laipni, tad vismaz palīdzīgi cilvēki. Atskaites internetā, tās un nodoklis reizi 3 mēnešos.

Sauleaciis (2015-08-27 14:39)      ja ir pietiekami lieli izdevumi, tad tomēr mikronodoklis neder, tad jāiet kā parastam pašnodarbinātajam.
jo-mikronodokli atskaita no 1ā ietirgotā centa.
Jā, parastajam pašnodarbinātajam ir ķēpas ar papīriem-čeki jākrāj utt, bet šeit velk nodokļus nost tikai no peļņas(ienākumi - izdevumi)

Samila (2015-08-27 14:41)      Jebkurš sistemātisks ienākums, kas saņemta kā atlīdzība par darbu, ir ar ienākuma nodokli apliekams objekts. LAPK paredzēta administratīvā atbildība par nereģistrētu saimniecisko darbību, kā arī izvairīšanos no nodokļu nomaksas, līdz pat kriminālatbildībai.

Par fiziskās personas saimniecisko darbību uzskata jebkuru darbību, kas vērsta uz preču ražošanu, darbu izpildi, tirdzniecību un pakalpojumu sniegšanu par atlīdzību. Fiziskās personas darbību kvalificē kā saimniecisko darbību, ja tā atbilst vienam no šādiem kritērijiem:

1) darījumu regularitāte un sistemātiskums – trīs un vairāk darījumi gadā vai pieci un vairāk darījumi trijos gados;
2) ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk euro gadā, izņemot ienākumus no personiskā īpašuma atsavināšanas (personiskai lietošanai paredzēto kustamo lietu – mēbeļu, apģērba un citu lietu);
3) darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.

Ir vairākas iespējas, kādā veidā nodokli maksāt - kā pašnodarbinātajam ienākuma nodokli 23%, patentmaksu, mikrouzņēmuma nodokli, vai veikt vnk nereģistrētu saimniecisko darbību, bet tādā gadījumā uzņēmums, kurš Tev naudu pārskaitīs, pats ieskaitīs valsts budžetā Tavu ienākuma nodokļa daļu. Plašāk te: https://www.vid.gov.lv/default.aspx?tabid=8&id=5437&hl=1

Ar laiku, kas Tava komercdarbība ies no rokas, ieteiktu apsvērt domu reģistrēties kā individuālajam komersantam vai SIA, tā iegūsi atpazīstamību, klientu un sadarbības partneru lielāku uzticību, jo ziņas par Tavu uzņēmumu būs publiski pieejams ikvienam komercreģistrā.

Nekautrējies, aizej pakonsultēties uz VID kā joens raksta.

Samila (2015-08-27 14:42)      PS Mikrouzņēmuma nodoklis izdevīgāks pakalpojuma sniedzējiem vai starpniekiem, kam nav ražošanas izmaksu, bet vienīgie izdevumi ir telefona rēķins un tinte.

irgo (2015-08-27 15:29)  2 1 Ja gribi iemācīties taisīt biznesu ar domu PELNĪT naudu tad pirmos uzklausi tos kuri Tev māca kā nodokļus nemaksāt....
Ja Tava grāmatvede nomaksā visus ndokļus, tad viņai pasaki lai pēc algas iet uz VID... skumji, bet tāda ir dzīve...

Sauleaciis (2015-08-27 16:11)    4 irgo
nemāci uz muļķībām. nav lieli nodokļi, ir nepareizi izvēlēts uzņēmējdarbības veids.
Nu labi, ņemsies ar melnām naudām. nevienā veikalā nevarēsi nodot preci(jā, ir tādi veikali, kas arī maksā par pārdoto)nevarēsi ne kādā pasākuma /iepirkuma oficiāli piedalīties
nevarēsi juridiskām personām neko piedāvāt
Gribās nemkasāt nodokļus, bet bezmaksas medicīnu, mammai pensiju , ātro palīdzību gan gribās izsaukt! Un par kādu naudu?
Tikai tagad nevajag sākt par tiem,kas augšā zog. Mēs paši zogam, viņiem tas sanāk pamanāmāk, jo tur lielākas iespējas, tikai , pirms nomelnot tos augšā, nez vai mēs paši, ja būtu tai saistēmā augsa iekšā, nezagtu?

Ieva100 (2015-08-27 17:07)    1 Atceries! No nodokļiem un nāves nevienam neizbēgt!

art_deco (2015-08-27 19:14)    1 Jā - ir jānokārto oficiāli.
Ja tev (jautājuma autore) ir 17 gadi, tad, visticamāk, ka tu vēl apgūsti vidējo izglītību. Interesanti no kādas naudas tev tā tiek nodrošināta? Uzmini nu, kas notiks, ja visi negribēs maksāt nodokļus? (Tie bija retoriski jautājumi visiem tiem, kas brēc, ka nav ko maksāt nodokļus)

kokote (2015-08-27 19:48)    1 Pieļauju, ka 1.septembrī kur turpināsi mācības. Izmanto tās zināšanas un palīdzību, ko Tev var sniegt ekonomikas skolotāja. Ja skola piedalās junior achivment programmā, tad realizē mācību uzņēmumu, tur pat ir konkurss ar biznesu stimulējošām balvām uzvarētājiem.

MiamiMers (2015-08-28 01:09)      Protams ka vari dariit arii ta, officiali sakuma labak neko nekartot,paskaties ar laiku ka viss aizies tad jau varesi arii officiali kartot visu :)

Kaksieviete (2015-08-28 09:18)      Intereanti, kā Tu domā, to visu izdarīt nereģistrējot oficiālu darbību? Pirmkārt, jau cilvēku uzticība. Viņi Tev pārskaitīs naudu uz privāto kontu? Un kā tas notiks? - sākumā pārskaitīs naudu, un saņems kreklu pēc tam, vai izsūtīsi kreklu, un tad gaidīsi naudu,- bez nekādiem līgumiem, saistībām un atbildībām? Zīlēsi margrietiņās, saņemsi vai nē? Un ja kreklu pasūtīs, kāds no VID darbiniekiem, varēsi ilgi par baltu velti gleznot.
Es nesaprotu, mēs vēl tikai pēc 100 gadiem iesim tajās tumšajās alās dzīvot, vai ir tomēr cerības, ka kādreiz nāksim arī ārā?

ac, Kaķsieviete, uzņēmēja Latvijā jau 20 gadus.

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu