Darba pienākumu dokuments
Kāda ir šāda dokumenta būtība? Vai minētie pienākumi ir atbildības sfēras par kurām darbiniekam var pārmest ka tās netiek pildītas dokumentā minēts?Vai arī minētie pienākumi ir darbinieka iespējamās darbības sfēras ko darbinieks ir tiesīgs veikt uzņēmumā, no kura izriet visādas pieejas tiesības visādām lietām?
sandra1111 (2012-01-31 10:25) man ir darba apraksts-tur viss uzrādīts. arī par pilnvarām, gadījumam ja darba devēja prombūtne ieilgst,,,,
iterators (2012-01-31 10:29) īpaši labi ja pēdējais punkts- un citi darba devēja mutiskie rīkojumi:)
Zakitis318 (2012-01-31 10:31) Man ir visu darbu saraksts, kurus esmu tiesīgs/kvalificēts veikt, bet es nekādi nevaru būt atbildīgs par to visu reizē, tādēļ bail parakstīt.
sandra1111 (2012-01-31 10:37)
zaķīt, ja gribi labu algu-nāksies uzņemties arī atbildību,,,,
nav tik traki, kā izskatās.;))
Olivia_es (2012-01-31 10:47)
viss atkarīgs no formulējuma. ja Tavs dokuments saucas "darba pienākumi", tātad tie ir darba pienākumi, par kuru izpildi esi atbildīgs un par kuru neizpildi Tev var piesieties, ja grib.
ja tas ir "darbu saraksts, kurus esmu tiesīgs/kvalificēts veikt", tad tas ir kas cits.
Stulbaa_stulbene (2012-01-31 10:49)
amata aprakstā saistošs ir viss, kas ir atbilstošs ieņemamajam amatam, profesijas standartam, ja tāds izstrādāts un likuma ietvaros.
Gluži tas pats piemērs, kad darba līgumā ir punkts, ka nav tiesību slēgt darba līgumu ar citu darba devēju. Darba devējam nav tiesību to likumīgi ierobežot, kamēr tas neietekmē darbinieka "darba sparu" un var traucēt pildīt viņa darba pienākumus.
Turklāt, Tev jau ir tiesības tādu amata aprakstu rediģēt un piedāvāt savu redakciju ;)
Zakitis318 (2012-01-31 11:36) Paldies par viedokļiem, neesmu vīlies. Ja gribēsim kasīties tad iemeslus atradīsim.
selavi_5 (2012-01-31 12:04)
Darba aprakstā un pārrunās vajadzētu atrunāt visu, lai nav pārpratumu un jaunos pienākumus arī pievienot kā pielikumu. Sarunas ir sarunas un mutisko vienošanos var apstrīdēt it īpaši, ja nav liecinieku.
Katrā darba vietā ir savādāk - vienā kalpo papīram, otrā papīrs kalpo tev.
Vucis (2012-01-31 12:07)
Daudzējādā ziņā jauns darbinieks darba devējam ir kaķis maisā: DD var vinnēt un var iegrābties diezgan pamatīgi.
Darba apraksts ir formāls dokuments, tāds kā rāmītis, kas kalpo par pamatu, ko no darbinieka var prasīt, ko ne. No savas pieredzes varu teikt, ka tas tiek vilkts laukā konfliktu situācijās, kad darbinieks teiks TO ES NEDARĪŠU, TAS NAV MANS PIENĀKUMS, vai situācijā, kad DD vēlas no sev nepiemērotā darbinieka atbrīvoties. Un būsim godīgi - darbinieks ir tikai prece darba tirgū. Kam man turēt tādu, kas neapmierina manas vajadzības.
Just_ (2012-01-31 12:12) Es kādreiz strādāju uzņēmumā, kas bija sertificēts ISO, un tur pat apkopējām bija darba apraksts uz pāris lapām, norādīta pakļautība, aizvietošana un tā, par atbildīgākiem darbiniekiem vispār nerunājot. Sākumā šķita dīvaini, pēc tam pierada. Jautrākais, ka mēs tos darba aprakstus sev rakstījām paši, sīki aprakstījām ikdienas pienākumus, jurists laboja, tad abi kopā pieslīpēja, un viss kārtībā.
p_p (2012-01-31 12:19)
Mūsu uzņēmumā darba apraksts nav formāls dokuments, bet pat ļoti praktisks un noderīgs.. Sastādījām tos paši. Ja viens no darbiniekiem dodas ataļinājumā vai saslimst, tad tas, kurš pārņem viņa pienākumus, paņem darba aprakstu, kur viss padarāmais darbs ir smalki uzskaitīts.
Kad jauns darbinieks uzsāk darbu, kāds taču viņam paskaidro, kas tieši būs jādara - tas arī ir tas pats darba aprasksts. Mutisks vai rakstisks.
Jo9 (2012-01-31 14:50)
Ja šis dokuments ir definēts kā darba pienākumi, tad tur arī ir uzskaitīti darba pienākumi, kurus Darba devējs uzliek par pienākumu tev izpildīt (nevis dot tev pilnu uzskaitījumu, kurā tu pēc savas izvēles darīsi tikai to, kas patīk) :)
savukārt, kā citi komentāros jau minēja - amata apraksts ir dokuments, kuram pēc būtības jāsatur vairākas sadaļas - gan pienākumi, gan pilnvaras, gan atbildība, gan aizvietojamība, gan kvalifikācija u.tml.
Attiecībā uz jaunpieņemtiem darbiniekiem, kuri no pirmās darba dienas nevar pārzināt uzņēmuma sfēru un kādus specifiskus pienākumus - tad vai nu amata aprakstā tiek noteikts termiņš, pēc kura tad konkrētie punkti stājas spēkā, vai arī tam domāts pats darba līgums, kurā ir minēts pārbaudes laiks - pa šo pārbaudes laiku darbiniekam ir tas jāapgūst.
seth13 (2013-03-24 14:26) ...un saki paldies, ka taads dokuments ir ....vismaz neviens nevarees likt priekshnieka mashiinai ritenjus mazgaat....