Neizmaksā algu, ko darīt?

Strādāju nelielā privātā uzņēmumā, 3 gadus. Sākumā ļoti patika, lieliski veicās, bija laba alga. Šā gada februārī vadītājs uzņēmuma līdzekļus investēja privātā projektā, cerot, ka nopelnīsim vēl un iztērēto atgūsim, bet bija pārrēķinājies,projekts izgāzās. Uzņēmumam radās gan nodokļu, gan citu parādi, sākām kavēt pasūtījumu izpildi klientiem, jo nebija ar ko maksāt piegādātājiem un dažādas citas nepatikšanas, kuru dēļ zaudējām klientus. Mūsu niša ir diezgan šaura un Rīga maza, vienu vārdu sakot, sabojājām reputāciju. Strādāt kļuva praktiski neiespējami, turējāmies uz pastāvīgo klientu rēķina- jauni mums neuzticējās, jo pietika ieiet VID nodokļu maksātāju datu bāzē, lai būtu skaidrs, ka mums ir problēmas. Kopš marta regulāri par 10 un vairāk dienām kavējās algas izmaksa, ko vēl varēja paciest, bet kopš jūnija nav maksāts vispār. Vadība baro ar solījumiem, atmet pa kādam simtam, bet vairāk nemaksā, jo neesot naudas. Vienu vārdu sakot, man šobrīd vispār vairs nav cerību, ka situācija varētu uzlaboties un tādos apstākļos nav arī entuziasma strādāt. Lai gan cilvēcīgi vadītāja ir žēl, es neesmu žēlsirdīgā māsa, lai strādātu bez atalgojuma. an ir ģimene, saistības, kredīti. Gribu iet prom, bet vadītājs saka, ka man esot jāatstrādā mēnesis. Es nevaru atļauties strādāt vēl mēnesi bez algas. Vai ir kāds likums, pamatojoties uz kuru es varētu aiziet neatstrādājot? Vai tad, ja aiziešu, vadītājam būs pienākums man izmaksāt nesaņemto atalgojumu?

kokote    4 Ja vēlies konkrētu, precīzu atbildi savai problēmai un pie viena arī padrebināt darba devēju (gala beigās, ja jau esi nolēmusi doties prom) ieteiktu vērsties šeit: http://www.vdi.gov.lv/lv/kontakti/

itss  2 8 Vērsies darba inspekcijā departamentā,Rīga ,Kr.Valdemāra iela 38 k1 ,darba devējam ātri atradīsies nauda priekš visa, un vēl kompensēs nesamaksāto atvaļinājumu

Maribella15    13 Raksti iesniegumu, ka vēlies pārtraukt darba attiecības, saistībā ar dzīvesvietas maiņu. Nav nevienam jāpierāda, ka tiešām pārcelies dzīvot kur citur. Tad nekas nav jāatstrādā un aizkavēt aiziet arī nevar. Pēc likuma, jāizmaksā viss ar aprēķina lapas izsniegšanu 3 dienu laikā. Un darba devēju jau tagad var sniegt tiesā par neizmaksāto algu. Tas neko nemaksā, jo tiesas izdevumi ir darba devējam tikai. Pieteikumā gan jālūdz tiesa iesaldēt uzņēmuma līdzekļus Tevis pieprasītajā neizmaksāto algu un atvaļinājuma kompensācijas apmērā. Savādāk - nobankrotēs un paliksi bez nekā.

CharlieH    9 Nu vadītājs ir riktīgs kretīns, ja algu nemaksā bet prom nelaiž. Pēc savstarpējas vienošanās var izbeigt darba attiecības kaut uzreiz.
Vai ir cerība, ka vispār izmaksās? Ja pastāv iespēja, ka iekavētās algas vispār izmaksās? Padomā reāli, kur risks ir mazāks - strādāt mēnesi bez algas, un iespējams nesaņemt vairāk neko, vai aiziet tagad, skaidri zinot, ka nekā nebūs un pēc mēneša vai pusotra saņemt algu jau jaunajā vietā.
Ja otrais variants ir reālāks, vienkārši neej uz darbu un viss. Nāksies atlaist ar pantu, bet kuru tas reāli vairs interesēs.

kokote    8 Vai darba devēju informēji, ka esi konsultējusies VDI un rakstīsi iesniegumu? Dažreiz tas palīdz. Tev ta "ne silts ne auksts", bet vai tāpat par tām iespējamām pārbaudēm domā darba devējs. VDI nepalīdzēs ar naudu, bet pārbaudes atzinums būs pamats tiesvedībai, bet varbūt ir jāiet tas ceļš, jo tikai tā var ko panākt.
Cilvēki nez kāpēc baidās tiesāties pat tad, kad zina, ka viņiem taisnība, bet tā ir demokrātijas sastāvdaļa ne tikai zināt savas tiesības, ievērot likumus, bet panākt, ka arī citi tos ievēro un kaut kā bez represīvām struktūrām (tiesas) daži to nesaprot. Jā, arī tiesa vēl Tev neatdos to naudu, tikai pieņems spriedumu, ja tad vēl darba devējs nereaģēs, Tev būs jāvēršas pie tiesu izpildītāja. Tas viss ir ilgs un ne bez maksas process (daudzi baidās no tiesu izpildītāju izmaksāsm, kas nav mazās), bet faktiski izdevumus jāsedz "vainīgajai" pusei, tikai tas ir jāpieprasa tiesu izpildītājam (diezin vai kāds pats to piedāvās, jo tā viņiem lieka klapata, bet likumīga)- tās izmaksas, kuras otrai pusei jāmaksā ļoti motivē izpildīt tiesas prasību.
Varbūt visu šo izklāsti savam darba devējam un centies viņu pārliecināt, ka iesi līdz galam (pat, ja domā, ka nav tā vērts un to nedarīsi)

Maribella15    4 Darba ņēmējam par darba algas piedzīšanu - gan tiesas process, gan pie tiesu izpildītājiem ir BEZ MAKSAS. Par visu maksā vainīgais darba devējs

psychobitch    7 pilnīgi nav nekādu tiesību darba devējam piespiest darbiniekam strādāt viņa labā par brīvu, labākajā gadījumā iziet uz dīkstāvi, bezalgas atvaļinājums, ja darbinieks piekrīt, bet ja vēlas, lai atstrādā mēnesi pirms došanās prom, lai izmaksā visas ieturētās algas, darba līgumā taču ir norādīts kādas saistības un kas ir jāizpilda abām pusēm līdz kādiem konkrētiem datumiem, ja nav alga ieskaitīta, teorētiski jau tiek pārkāpts likums un ir tiesības pārtraukt darba attiecības, vienam no pusēm neizpildot darba līgumā iekļauto punktu - lauzt līgumu uz dienu... vēl pastāv iespēja iesniegt uz maksāt nespēju

psychobitch    1 varbūt var algu kompensēt graudā, no saražotā vai kādu mēbeli no ofisa..:D

Vilkabele    2 Protams, ka arī tad, ja aiziesi, Tev pienāksies atalgojums par nostrādāto darba laiku + atvaļinājums, kompensācija. Tur arī Valsts darba inspekcija varēs pieslēgties. Un, ko Tev izdarīs, ja neatstrādāsi to mēnesi? Atlaidīs no darba?:) Tā arī raksti iesniegumā, ka aizej ar, piemēram, pirmdienu, jo no jūnija neesi saņēmusi darba algu un nav iztikas līdzekļu.

neko    3 Vienkārši uzraksti iesniegumu, ka ej projām un to arī dari. Neizmaksāta alga ir pietiekams pamats lauzt darba līgumu patīk tas darba devējam vai nē. Par neizmaksāto algu.... nu vari tiesāties kā te iesaka, bet ja uzņēmumam naudas nav, tad tam lielas jēgas nav.

Geisha    6 Es esmu vērsusies Darba inspekcijā. Darba devējs atskrēja pat no Vācijas (bija jau pārcēlies uz dzīvi Vācijā) un samaksāja ne tikai man, bet visiem darbiniekiem. Izrādās gudrītis - visus ir kā atlaida, bet sarunāja ar jauno īpašnieci, ka viņa it kā pārņem saistības, bet izrādās, ka tā bija visīstākā krāpniecība. Visi sēdēja un ķepas laizīja, neviens negāja sūdzēties, jo neērti. Un šampi man arī neuzsauca par atgūto algu.

meitenepasaka    7 Atalgojums ir īstermiņa saistības. Ja uzņēmums sāk kavēt īstermiņa saistību izpildi, tas ir ļoti nopietns signāls, ka labi nebūs arī nākotnē. Būs pļurkāšanās visu laiku labākajā gadījumā. No darba var aiziet vienā dienā 100. panta 5.punkts. Nauda jāizmaksā pēdējā darba dienā, ja nav izmaksāta- darba inspekcija.

meitenepasaka    1 +Darba Likuma 100.p 5.punkts

irgo  13 3 Uzņēmuma vadītājs uzņēmuma līdzekļus investēja privātā projektā, cerot, ka nopelnīsim vēl...

Uzņēmuma vadītājs riskēja ar savas firmas līdzekļiem lai Jūs nopelnītu vairāk , diemžēl viņam nesanāca, tagad jūs gribat "uzmest" cilvēķu kurš domāja par jums un riskēja ar savas firmas līdzekļiem lai JŪS pelnītu vairāk ....piedodiet , bet no Jūsu puses tā ir cūcība !!!

no_thing    4 Par to viena mēneša nostrādāšanu.

(5) Darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, neievērojot šajā pantā noteikto uzteikuma termiņu, ja viņam ir svarīgs iemesls. Par šādu iemeslu atzīstams katrs tāds apstāklis, kas, pamatojoties uz tikumības un taisnprātības apsvērumiem, neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības.

Domāju, ja nemaksā algu, tad tas ir pietiekami svarīgs iemesls. Lai tikai nesanāk tā, ka darba devējs kaut kā "pierāda" ka alga tomēr ir maksāta (vajag pēc iespējas nodrošināties ka darba devējs nevarēs "pierādīt"). Un tad iesniegumu "ņemot vērā, ka alga nav izmaksāta kopš X mēneša un, pamatojoties uz Darba likuma 100.panta 5.daļu uzsaku (izbeidzu) darba līgumu sākot ar X datumu". Un pierādījumus, ka darba devējs tādu iesniegumu ir saņēmis (valdes paraksts, vai vēstuli ar satura atšifrējumu).

joens  2 1 Nauda ir?

Ja nav, tad visas inspekcijas un tiesas var iet ieskrieties.

Geišas piemērā augstāk izskatās, ka bijusi attieksmes problēma, ne naudas.

Pie mums visos līmeņos valdošās tieksmes otru iznīcināt, ne palīdzēt piecelties, dēļ darba devējs velk kaķi aiz astes nevis ātri bankrotē, jo saprot, ka tagad, kaut miglaina, bet ir cerība. Tad cerības nebūs vispār un var uzreiz pakot čemodānu uz UK (ja administrators to čemodānu būs atstājis).

klikus  7 4 Vadītājs zaudē vēl vairāk. Pamēģini savu biznesu, diez vai gribēsi to atbildību. 3 gadus esi dzīvojusi neiedziļinoties. Tagad nākas ciest. Nezinu par Tevi, bet man ir problēmas ar darbiniekiem. Visi prasa cik maksās, bet vai ir spējīgi paveikt uzticēto.

klikus  7   Brauc kur gribi. Nekur nav paradīze. Šeit ir pietiekoši daudz darba, bet neviens negrib strādāt. Rietumos visur var atrast darbu ar kuru izdzīvosi. Pār gan nekas nepaliks. Piem. ASV Tev kā nelegālim maksās ap 1500$ mēnesī. 800$ slikts dzīvoklis, Pārvietošanās 200$ Pārtika 300$ Kas paliek ? Kur apģērbs, atpūta ? Aizbrauksi un paliksi par vergu. Visi aizbraukušie stāsta, ka ir baigi labi. Kāpēc tad nebrauc regulāri pie savējiem ? Atbilde - liekas naudas nav. Nav pat par ko atgriezties. Izdzīvot var visur. Arī dzīvot var visur. Vajag smadzenes un rokas. Un negaidi, ka Tev vnk maksās. Tevi izspiedīs kā citronu. Varu pastāstīt par visu pasauli. t. 29203282

limonija    5 "Šeit ir pietiekoši daudz darba, bet neviens negrib strādāt."(c) Šis teksts gan ir piegriezies - negrib jums strādāt par vēdera tiesu - tāda ir "rūgtā" patiesība, uzņēmēju kungi. Kolēģe ar savu ne īpaši augsto izglītību varēja Norvēģijā pietiekoši nopelnīt, lai savu veco māju(gandrīz graustu) LV izremontētu kā konfekti, bet šeit par līdzīgu nodarbi saņēma vien tik, lai badā nenomirtu un nosegtu plikumu...Paradīze, protams, tur nebija, strādāja smagi, bet te arī neviens boss darbā gulēt neļauj - tie paši 3-4 simtiņi meitenēm, smagi strādājot(Maxima, Supernetto u.c.) jānopelna.

Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Twitter Draugiem Facebook uz e-pastu
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu