Kādi ir darba līgumu veidi - kādi riski un ieguvumi? Kur meklēt info?

Agrāk bija tikai darba līgums, par kuru viss skaidrs - darba devējs samaksā visus nopdokļus, garantēts atvaļinājums (vismaz teorētiski), ieskaitīta nauda līdz 10.datumam. Tagad ir savairojušies vairāki veidi, par kuriem īsti netiku gudra rokoties pa gugli.

Populārs ir honorāru līgums, to tagad pat skolotājiem dod. Darba devējiem tas ir ļoti izdevīgs, jo tiek noslēgts pēc padarītā darba un soc.nodoklis nav jāmaksā. Cilvēks faktiski strādā pilnīgi bez jebkādām tiesībām un tikai ar cerību, ka pēc padarītā darba ar viņu noslēgs līgumu un kaut kad, jo konkrēta datuma jau nav, samaksās. Praksē tas velkas pat gadiem.

Tad ir vēl uzņēmumu līgums un pašnodarbinātie, par kuriem es zinu vien to, ka vēl vairāk izdevīgi darba devējam, jo arī tehnika un programmas jāpērk pašam darbiniekam, un arī nodokļi visi jāmaksā. Kas nenozīmē, ka par darbu viņam maksās vairāk.

CVmarket izlasīju vēl par kaut kādu darba uzdevuma līgumu?

Vai varat palīdzēt ieeist skaidrību šajā lietā? Lai zinu, kāds līgums man ar ko draudēs. Vai kur to visu var izlasīt?

kvarts (2012-11-18 08:32)  1   tikai samaksa un sociālās garantijas satrauc, a darba pienākumi pilnīgā pohujā.

Ai_bonija (2012-11-18 10:25)      to nevar izskaidrot 3 vārdos, aizej iestājies juridiskajā un nomācies vismaz līdz 3 kursam, tad pati sajēgsi līgumus gan izlasīt, gan sastādīt.

Zeltiite (2012-11-18 10:52)  1   Vai nu esi darba ņēmējs tradicionālā izpratnē, vai izvēlies būt par pašnodarbināto, kur savā likmē ietvr visus izdevumus!!! Kur problēma??? Es tā daru, strādājot gan algotu darbu, bet haltūras noformējot kā pašnodarbinātā, kam ir izdevumi. PVN nemakā neviens par maniem darbiem.

Zeltiite (2012-11-18 11:24)      uN NEVAKJAG NEKUR MĀCĪTIES.... lai aptvertu to.Cilvēkam irf jāzin savas tiesības un pienākumi!!!

Weejainaa_ (2012-11-18 12:09)      nu ko lai saka?Manuprāt,Tev pašai taču jāpieņem lēmums kādu līgumu parakstīt un kādu ne?Tas taču loģiski...

Ingaxx (2012-11-18 12:37)      Manuprāt, darbinieks tikai iegūst, ja iestājāsa darbā, jo saņemt algu ir ļoti daudz - salīddzinājumā ar to, ka nestrādājot nesaņem neko - un tas jau pēc katra galvas dotībām, cik lielu algu saņem un kādu darbu dabū. Autorei alga un amats nekāds dižais nespīd, ja pat darba līguma atreferējums jāmeklē te.

janisb (2012-11-18 15:20)      Darba līgums ir starp darba devēju un darbinieku, veidi ir divi termiņa un beztermiņa. Viss pārejais, ieskaitot dažādas nodokļu optimizācijas shēmas, nav nekāds darba līgums...
Tiesa cilvēkums kurš neko necērt ne no līgumiem ne juridiskās puses ne grāmatvedības, diezin vai vajadzētu nodarboties ar šadām optimizācijām - tas var beigties ar pamatīgiem zaudējumiem nevis ieguvumu...

DebesmannaUnRozines (2012-11-18 17:52)      Normāls darba līgums ir tikai Tevis pirmais nosauktais variants. Visi pārējie ir dažādi līgumu veidi, kā vienoties par darba izpildi īstermiņā, nepieņemot reāli cilvēku darbā, un samazināt nodokļu apmēru, bet nav uzskatāmi par normāliem darba līgumiem.

Skaidrite_Leeninna (2012-11-18 18:28)      Tikai darba līgums, kur viena puse ir darba devējs un otra -darbinieks, paredz starp pusēm darba attiecības, kas arī ir noteiktas Darba likumā un tad arī var pretendēt uz darba likumā paredzētajām darbinieka garantijām, tostarp, ikgadējo atvaļinājumu.

erucanob (2012-11-18 18:37)      Darba devējs zaudē,kad kāds darbinieks iestājas pie viņa.Ņemtu pats lāpstu un rukātu.Bet nē,lokās kā zutis uz pannas,kā strādnieku apšmaukt,kā nodokļus nemaksāt,kā par padarīto darbu nesamaksāt.
Ir darbi,kur nemaz augsta izglītība nav nepieciešama.Ta ka Inga,velti Tu te ņirgājies.

JurisK (2012-11-18 18:43)      Nevajaga pašai ķēzīties. janisb un Skaidrīte_Leenina ir pateikušas visu - vēl gan jāpiebilst, ka pastāv arī kolektīvais Darba līgums. Pārējais viss ir darba devēju izdomātas nodokļu optimizācijas shēmiņas, darba ņēmējs tur vienmēr būs zaudētājs. Uz tām var parakstīties tikai gadījumā, ja alga tevi pilnībā apmierina - t.i. - pietiek gan dzīvošanai, gan vari iztikt bez valsts palīdzības(medicīna, izglītība, pabalsti, pensija) Ja kas - tās shēmiņas, nevienu no tām, neatbalsta VID, uzodīs, būs izmaiņas kā likts!

wolands (2012-11-18 18:56)      Rupji skaidrojot uz pirkstiem un ignorējot detaļas. Pieņemsim, ka darba devējs par Tavu darbu ir ar mieru maksāt 1000Ls mēnesi.
1. Darba līgums - Tu uz rokas saņem rupji rēkinot 500, pārējie 500 tiek pārskaititi dažados nodokļos. No šīs summas tiek samasāti ienākuma nodoklis par Tevi un visi sociālie (pensija, bezdarbs, slimība, utt ). Tev nav nekāda pienākuma sastīties ar VID, līdz brīdim, kad VID konstatē, ka Tavs darba devējs ir kaut ko sajaucis vai nav nomaksājis pareizi nodokļus.
2. Autoratlīdzība. Tu saņem uz rokas 750 Ls. Pārējos 250 darba devējs pārskaita kā Tavu ienākuma nodokli VID. Nekādas sociālās garantijas Tev nepienākas, ja vien pats brīvprātģi no saviem 750Ls nepiesakies nomaksāt vēl daļu sociālajos nodokļos. Ar VID Tev vēl arvien nav jākontaktējas, izņemot gadījumu, ja darba devējs NAV nomaksājis pareizi ienākuma nodokli par Tevi.
3. Uzņēmuma līgums (pieņemsim, ka Tu neesi PVN maksātāja vienkāršibas nolūkā)
3.a. Pašnodarbinātā - Tu saņem 1000 Ls un esi pati atbildīga par ienākuma nodokļa un soc nomaksu. Ir iespēja uzskaitīt savus izdevumos un samazināt IIN apjomu. Obligāti jāsamaksā tikai minimālais soc nodoklis. Īsi sakot atkarībā no savas izveicības un soc garantijām, kuras gribi no valsts maksāsi no 0-50% no summas nodokļos. Visa atbildība par nodokļu samaksu ir Tava.
3.b. Pašnodarbinātais ar mikrouzņēmuma statusu Saņemsi 1000Ls, no kuriem Tavs pienākums uzreiz VID pārskaitīt 90Ls. No pārējiem 500Ls vari izmantot algā, pārējo - izdevumiem vai palīgu algošanai ;) Izdevumus uzskaitīt navnepieciešams. Sociālās garantijas - mazas, bet, ja vēlies vari piemaksāt pa tiešo VSA. Visa atpildība par nodokļu samaksu - Tava.

Īsi apkopojot - jo lielāku atbildību esi ar mieru uzņemties un piestrādāt pie nodokļu optimizācijas (likumīgas, protams), jo lielāka būs Tava saņemtā summa.

JurisK (2012-11-18 19:00)      Pie wolanda teiktā tik jāpiebilst, ka neviens darba devējs tev kā pašnodarbinātam nemaksās 1000ls, visdrīzāk tos pašus 500ls:)

linara (2012-11-18 20:23)      Par 3.b. - Vai nav tā, ka MUN pastāv ierobežojums: darba samaksa mēnesī- nepārsniedzot 500 Ls?

wolands (2012-11-18 20:34)      JanisK - nevispārini. Darba devēji ir dažādi un daudziem tiešām ir izdevīgi, ka Tu savu darbu izdari un tinies, nevis sēdi kā darbinieks no kura grūti vaļā tikt, kuram kompis jāpērk, atvaļinājums jāplāno un slimības laikā aizvietotājs jāmeklē.
Linara - jā, 500Ls (es jau to rakstīju). Atlikumu vari tērēt benzīnos, auto amortizācijās, darba apģerba pirkšanā, izejmateriālos, utt. Vai pieņemt darbinieku (max 5 darbinieki), kas Tev palīdz tikt galā ar noslēgtā līguma izpildi un kam vari maksāt vēl 500Ls.

Vēl jau, kā rakstīju ir kaudze ar niansēm, kad drīkst slēgt uzņēmuma līgumu un kad ir jābūt darbiniekam ar pilnu soc nodokļu samaksu. Atrodi labu grāmatvedi un tas Tev izskaidros detalizēti. VID ir (vismaz bija) arī semināri par šo tēmu. Drusku palasi un aizej - ir interesanti :)

snamlet (2012-11-18 23:51)      Ar valsts iestādē strādājošiem slēdz darba līgumu, kur visi jautājumi ir atrunāti un plašāk izteikti amata aprakstā. Ja pareizi saprotu, autore runā par slēgtajiem darba līgumiem ar privātuzņēmēju, kur arī ir vislielākā putra. Ja negrib iekulties nepatikšanās vai palikt bez algas vispār vai saņemt minimālo algu, tad ieteicams ir pirms līguma slēgšanas painteresēties Uzņēmumu reģistrā pie juristiem, kādus darba līgumus slēdz uzņēmums ar saviem darbiniekiem. Kādus darba līgumus slēdz uzņēmums ir atkarīgs no uzņēmuma darba apjoma, darbinieku skaita u.tt.

Līdzīgi jautājumi
Uzdot jautājumu
Kontakti: info@jautajums.lv | Lietošanas noteikumi
jautajums.lv sadarbojas ar iepazīšanās portālu oHo.lv.
© 2010
Lietojam sīkfailus, lai personalizētu saturu un reklāmas. Sapratu